Nazime

Marka : Timaş Tarih

Barkod : 9786050833218

Yazar : Ali Akyıldız

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2020

Sayfa Sayısı : 400

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 13,50 X 21,00 X 1,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 65,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 65,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 65,00 ₺

Ürün Açıklaması

Sultan Abdülaziz’in kızı olan Nazime Sultan, Osmanlı hanedan kızları içerisinde en uzun yaşayanlardan biridir. Hanedanın son yıllarını da idrak eden bu uzun ömre, babasının tahttan indirilip şüpheli bir şekilde ölümü, annesinin vefatı, hanedanın yurt dışına sürülmesi ve gurbet ellerde vatan hasreti içerisinde hayatının son bulması gibi pek çok trajik olayı sığdırır.
Elinizdeki kitap bir sultan biyografisinin yanı sıra, hanedan içi aile ilişkilerini ve bu ilişkilerin mahiyetini ortaya koyan en önemli verilerden biri olan mektupların ön planda olduğu bir mikro tarih çalışmasıdır. Nazime Sultan’ın etrafında teati edilen bu aile içi mektuplar, toplumdan büyük ölçüde soyutlanmış olan hanedan üyeleri arasındaki insanî ilişkilere ışık tutmaları ve yaşadıkları küçük dünyanın sınırlarını yansıtmaları açılarından çok önemli metinlerdir.
Osmanlı tarihi alanında özellikle birinci el kaynaklara dayanarak yaptığı titiz araştırmalarla tanıdığımız Prof. Dr. Ali Akyıldız’ın Nazime, Aydın ve Dindar Bir Sultan adlı bu eseri, bir sultanın hayatı üzerinden Osmanlı’nın son dönemlerine ışık tutuyor…

Yazarın Diğer Kitapları