Almanyadaki Türk Kuruluşları

Barkod : 9789753502382

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 0

Sayfa Sayısı : 173

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 13,50 X 21,00 X 1,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 18,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 18,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 18,00 ₺

Ürün Açıklaması

Göç geriye dönmez. Türkler, bin yılı aşkın süredir batıya göçüyor. Bu göç serüveninin son halkası 1961’de başlayan Almanya’ya işgücü göçü. Kısa süreliğine gurbete giden ilk işçiler, yabanı vatan ettiler. Aile birleşimiyle yanlarına aldıkları çocuklarından sonra, şimdi torunlarını da yeni vatanlarında büyütüyorlar.
Işgücü göçünün başlamasının üzerinden tam 50 yıl geçti. Almanya Türkleri, 2 binden fazlası cami derneği olmak üzere binlerce dernek kurarak yeni hayat alanlarına her yönüyle nüfuz etmeye başladılar. 2,5 milyonu aşan nüfuslarıyla artık toplam yabancıların üçte birini, Müslümanların ise üçte ikisini oluşturuyorlar.
Almanya Türkleri, sosyal bilimler için çok mümbit bir saha. Konuyla ilgili akademik çevreler ve resmî kurumlar tarafından her yıl sayısız saha çalışması yapılıyor ve onlarca kitap yayımlanıyor. Ancak, doğrudan dinî ve siyasî yapılanmaları ele alan özgün bir çalışma bulunmuyor.
Bu kitap, Türkiye kökenlilerin ortaya çıkardıkları sivil yapılanmaların kronolojik gelişimini ayrıntılı biçimde inceliyor. Diyanet, Milli Görüş, Süleyman Efendi Cemaati, Ülkücüler, Aleviler gibi temsil gücü yüksek sekiz cemaat ve kuruluşu farklı yönleriyle ele alıyor.

Yazarın Diğer Kitapları