Almanya Türklerinde Dil Din Kimlik

Barkod : 9789753502399

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2016

Sayfa Sayısı : 142

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 13,50 X 21,00 X 1,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 14,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 14,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 14,00 ₺

Ürün Açıklaması

Almanya’da bugün 3 milyona yakın bir Türk nüfusu var. Başlangıçta geçici işçi sıfatıyla Almanya’ya giden Türk göçmenler yarım asrın sonunda nüfuslarının artmasıyla gitgide Avrupa’nın önemli unsurlarından biri haline gelmeye başladı. Ancak 50 yılın sonunda görüldü ki Müslüman bir kültür ortamından ayrılıp Hristiyan değer yargılarının hakim olduğu bir topluma dahil olmak ciddi sorunları su yüzüne çıkarttı.
Ilk yıllarda cuma ve bayram namazlarında bir araya gelmek suretiyle dini vecibelerini yerine getiren, zaten “geçici” oldukları düşüncesiyle Almancayı çok fazla önemsemeyen, gelenek ve kültürlerini adeta kapalı devre yaşayan Türkler, çocuklarının ve torunlarının bu ülkede dünyaya gelmesiyle birlikte önemli bir kimlik sorunuyla yüzleştiler.
Yayınevimiz tarafından okurlara sunulan Dr. Yusuf Adıgüzel'in bu kitabı, Almanya’da yaşayan Türkler’in bu sorununa eğiliyor. Adıgüzel, kitapta ilk olarak Almanya’daki devlet okullarında okutulan “Islam Din Dersi” sorunu ve çözüm arayışlarını tüm yönleriyle ele alıyor. Ikinci olarak kültürel kimliğin yaşatılabilmesi ve yeniden üretilebilmesi açısından hayati önem taşıyan dil konusunu, Almanya Türkleri’nin Türkçe’nin resmî okullarda okutulması için sarfettikleri çabalar ekseninde inceliyor. Kimlik algılamalarına göç tipinin etkisi üzerinde duran yazar son olarak Almanya’daki Türk kuruluşlarının AB, Türklerin Almanya vatandaşlığına geçişi gibi konulara değiniyor.
Sosyoloji Dizisi başlığı altında yayınlanan eserde, Max Frisch’in “biz işçi istemiştik, insanlar geldi” cümlesiyle özetlediği 1961’de başlayıp aile birleşmeleri ve yeni nesillerin dünyaya gelmesi ile farklı bir boyut kazanan tablo “sosyal” yönleriyle ele alınıyor.

Yazarın Diğer Kitapları