Alemlerin Efendisi Sallallahu Aleyhi Vesellem ve Osmanlı Sultanları

Marka : Mostar

Barkod : 9786058052543

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2020

Sayfa Sayısı : 220

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 13,50 X 21,00 X 1,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 24,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 24,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 24,00 ₺

Ürün Açıklaması

ÂLEMLERİN EFENDİSİ [Sallallahu aleyhi vesellem] ve OSMANLI SULTANLARI

Bu küçük kitapta yazılı olanlar, Osmanlı’nın İslâm’a olan bağlılığının deryada birkaç damla su misali örneklerinden ibaret.
Daha tasnifi bile yapılamamış binlerce ciltten oluşan arşiv belgeleri ve kütüphanelerdeki eserler; Kafkaslar’dan Orta Avrupa içlerine kadar yayılmış ve bugün binlercesi yok edilmiş, yüzlercesi amaçlarının dışında kullanılan camiler, mescidler, medreseler, kütüphaneler, imarethaneler, şifahaneler, kervansaraylar, çeşmeler, köprüler gibi sayısız kültür mirası bu bağlılığın ve sevginin canlı şahitleridir.

Osmanlı günlük yaşayışında, mahallesinde, çarşısında pazarında, hukukunda, ticaretinde, milletler arası ilişkilerinde, savaşında, barışında hâsılı hayatın her alanında İslâm’ın esaslarını -Kur’an ve Sünnet’i- esas almıştı. Âlemlerin Efendisi (s.a.v) ve Osmanlı Sultanları, bu uygulama, sevgi ve bağlılığa pencere açmak için hazırlandı. Osmanlı, Hz. Peygamber’in övdüğü kumandan ve asker olma şerefini Fâtih Sultan Mehmed Han zamanında kazanmıştı. “İ‘lâ-yi kelimetullah ruhu” yine genç Fâtih döneminde hızla yükselmeye başlamıştı.

2. Bayezid’in lakabı “veli padişah” idi. Onun oğlu Yavuz, hâdimü’l-Haremeyn sıfatını alarak kendilerinin Mekke ve Medine’nin hizmetçileri olduklarını ilan edecekti. Ve gerçekten de Osmanlı, İslâm’ın izzetli sancağını 600 sene burçlarda dalgalandıracaktı.

Bu kitap, Osmanlı’nın Hz. Peygamber’e [sallallahu aleyhi vesellem] olan sevgi ve bağlılığını göstermek, onun şanlı hatırasını yaşatmak adına, Mekke ve Medine gibi kutsal beldelerde yaptıkları çalışmalara ışık tutmak için kaleme alındı.

Âlemlerin Efendisi (s.a.v) ve Osmanlı Sultanları, Muzaffer Taşyürek’in kaleminden Mostar Yayınları’nda…

Yazarın Diğer Kitapları