Kitleleri Yeniden Düşünmek Hukuk Şiddet ve Demokrasi

Barkod : 9786053994657

Yazar : Zeynep Koçak

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2017

Sayfa Sayısı : 180

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 16,00 X 23,00 X 1,50

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 23,15 ₺

KDV Oranı : 8,00 %

Etiket Fiyatı : 25,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 25,00 ₺

Ürün Açıklaması

Tarih ve sosyolojinin kitleler ve onun kavramsal bir araç olarak kullanimi üzerine formüle ettigi tanimlar ve açiklamalar her tarihsel dönemde farklilasarak degismektedir. “Kavramsal bir araç” olarak kitleler, kimi zaman fasizmi, kimi zaman bir isyani ya da yüceltilen bir devrimi temsil etti. Son zamanlarda ise bu islev yerini sermayeye karsi gösterilere, düzene karsi ayaklanmalara, muhalif eylemlere ya da “düzene uygun” gösterilere birakti. Kitleler, kalabaliklar her tarihsel dönemde yorumlayanlarin gözünde kosullara uygun olarak ya yüceltildi ya da asagilandi.
Kitleleri Yeniden Düsünmek - Siddet, Hukuk ve Demokrasi adli bu çalisma, ayni adla düzenlenmis olan konferansa sunulan bildirilerden olusuyor. Konferansin ve kitabin amaci; kitlelerin, kalabaliklarin her dönemde farkli olan görünümlerini, bunlarin iç dinamiklerini, dayandiklari degisken toplumsal kosullari da gözeterek yeni bastan düsünmek biçiminde özetlenebilir.
Kendi alanlarinda uzman olan yazarlarin bir bölümü makalelerinde, kalabaliklarin tanimlanmasi ve buna bagli olarak kitle/kalabalik kuraminin islevi üzerine yorumlar yaparken; bir bölümü de kalabaliklarin biçimlenmis, belirli tiplerine, linç kalabaliklarina ve terörist topluluklara iliskin analizlerde bulunmaktadir. Diger yandan kitlelerin direnis felsefesini farkli yorumlarla ele alan Costas Douzinas gibi düsünürler de, kanun ile toplumsal düzen arasindaki farkin kapandigini, kitlelerin direnisinin hukuk politikasi üzerinde yaratmis oldugu etkilerin dönüstürücü yanini incelerken, “hayatin yasanilamaz ve itaatin katlanilamaz” oldugu noktada kalabaligin adeta bir siyasi aktör olarak büyüyüp, yeni tip bir politik aktivizm yarattigini öne sürer.
Yayinevi olarak, Zeynep Koçak’in derledigi bu önemli çalisma, kitleleri anlamak için yeniden düsünme çabasi içinde olan tüm okurlar için önemli bir basvuru kitabi olacagina inaniyoruz.

Yazarın Diğer Kitapları