Paul Dirac

Barkod : 9786053321408

Yazar : Graham Farmelo

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2014

Sayfa Sayısı : 563

Kağıt Cinsi : Kuşe

En-Boy-Yükseklik : 16,50 X 24,00 X 3,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 50,93 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 50,93 ₺

KDV li Net Fiyat : 50,93 ₺

Ürün Açıklaması

Atom teorisinin yeni ve üretken biçimlerinin keşfi nedeniyle 1933 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü¨ alan İngiliz fizikçi Paul Dirac (1902-1984), teorik fizikçi standartlarına göre bile son derece acayip bir adamdı. Son derece du¨z mantıklı ve içine kapanık biriydi. Hatta meslektaşları, konuşma kabiliyeti olan bir insanın, konuşabileceği en düşük kelime sayısı için bir birim icat etmişlerdi: 1 Dirac = Saatte ortalama bir kelime. Soruları Evet ya Hayır diye cevaplardı. Ancak Fark etmez diyerek kullandığı kelime sayısını yu¨zde yu¨z artırarak etrafını şaşırttığı da olurdu.
Albert Einstein’ın, Deha ile delilik arasındaki baş döndürücü¨ yolda tutturduğu denge felaket diye andığı Dirac, öte yandan kafası müthiş berrak çalışan ve kimsenin kendisi hakkında ne du¨şu¨ndu¨ğu¨ne aldırmayan biriydi. 28 yaşında İngiliz Kraliyet Bilim Cemiyeti’ne seçilen kuantum mekaniğinin kurucusu Dirac’ın ortaya attığı ve önceleri bilim camiasında itirazlara neden olan fikirler, sonradan kabul görecekti. Saf teoriye duyduğu inançtan gu¨ç alarak öngördu¨ğu¨ antimadde, yıllar sonra deneylerle kanıtlandı. Sonradan pozitron adı verilen pozitif elektronu, deneylerle ispatlanmadan önce matematiksel olarak buldu. Önceleri kimsenin kabul etmediği delik teorisi de yine ileride kabul görecekti.
Bilimsel yaklaşımının temelini en iyi özetleyen, Fizik kanunları, matematiksel güzelliğe sahip olmalıdır sözu¨ uyarınca bulduğu insanın içini acıtacak kadar gu¨zel elektron denklemi, ölümünden sonra u¨nlu¨ Westminster Abbey’e Dirac anısına dikilen taşa kazındı: i?.??=m?.
Dünya’ya sadece yaparak değil, yapmayarak da fayda sağlamış biridir Paul Dirac; II. Du¨nya Savaşı sırasında ileri gelen bütün nükleer fizikçileri Manhattan Projesi kapsamında bir araya getiren ABD ve İngiltere’nin ısrarlarına rağmen atom bombası yapımına katkı sunmadı.
Kendisi de fizikçi olan Graham Farmelo’nun, bilimsel terminolojiden taviz vermeden alan dışındakilerin bile takip edebileceği biçimde kaleme aldığı elinizdeki biyografi, dünyanın bu en tuhaf fizikçisinin hayatından hareketle bu¨tu¨n tuhaf insanlara, etrafa aldırmadan doğru bildikleri yolda yu¨ru¨me cesareti veriyor.
Özgün Adı: THE STRANGEST MAN - THE HIDDEN LIFE OF PAUL DIRAC, QUANTUM GENIUS

Yazarın Diğer Kitapları