Yeter Söz Demokratların

Barkod : 9786054942640

Yazar : Emre Balıkçı

Kapak Tasarımı : Ferhat Çakır

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2014

Sayfa Sayısı : 298

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 13,50 X 20,00 X 2,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 19,26 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 19,26 ₺

KDV li Net Fiyat : 19,26 ₺

Ürün Açıklaması

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Türkiye. buqûne kadar yaşadıöj en önemli dönüşümlerden birini qeçirdi. Toplumsal hayatın bir çok alanında yaşanan bu çok boyutlu dönüşümün en önemli ayaqı. kuşkusuz çok partili sisteme qeçiş şeklinde yaşanan siyasi evrimdi. Serbest seçimlerin yapılma karan ve 'qerçek' muhalefet partilerinin kurulmasına izin verilmesi, cumhuriyetin ilanından bu yana meşru alanın dışına atılan bir kavram olan muhafazakarlığın yeniden Türk siyasetine qirmesine yol açtı.
Türkiye'de qünümüzde de büyük bir "sorun" olarak qörülen muhafazakarlığın ortaya çıkış nedenleri ve toplum üzerindeki etkileri üzerine çok şey yazılıp çizilmesine raqmen. muhafazakar siyasetin Türk toplumuna has karakteri ve kökenlerini tanımlamak adına çok önemli bir husus atlandı. Bu da, siyasi hareketin üzerinde yeşerdiqi toplumsal koşulların ve dallanıp budaklandığı tarihsel sürecin her nedense ihmal edilmesiydi. Bu çalışma Türk muhafazakarlığını anlamak adına bu boşluğu doldurma iddiasıyla hazırlandı. Öncelikle çalışmada 19% ile 1960 yılları arasında Türkiye'nin yaşadıqı ilk demokratikleşme deneyimi içerisinde ortaya çıkan muhafafazakarlıqın yükseliş nedenlerini bulabilmek adına bu yıllarda toplum psikolojisine etki ettiqi düşünülen tüm toplumsal olaylar ele alınmaya çalışıldı. Bunun yanında meşru bir siyasi akım olarak ilk defa bu yıllarda kendini "kuran" muhafazakar söylemin nitelikleri, kendine has özellikleri ve hanqi durumlarda tarzını şiddetlendirdiği ya da yumuşattığı dönemin iki büyük partisi olan CHP ile DP'nin W yıl boyunca kullandıkları propoqanda uyqulamalarının mercek altına alınmasıyla ayrıntılı olarak incelendi. Bu şekilde toplumsal kökenleri belirlenmeye çalışılan Türkiye'deki muhafazakarlığın nedeninin ekonomi qibi tekbir faktöre baöjı olarakaçıklanamayacaqı da ortaya çıkmış oldu.
Ana amacı muhafazakarlığın toplumsal nedenlerini ortaya koymak olan bu çalışma 19% ile 1960 yılları arasında yaşanan tarihsel süreci bir bütün olarak incelemeye çalıştıqı ölçüde, bu yılların buqûne kadar ihmal edilmiş toplumsal tarihine önemli bir malzeme de içeriyor. Tek parti döneminin aqır sanayiye önem veren politikalarının bir kenara bırakılarak tarıma yönelik sanayileşmeye aqırlık verilmesine toplum nasıl bakıyordu? Planlama, sadece ABD Ti iktisatçıların tasarladığı bir araç mıydı? Ve 1960 darbesi sadece "halk için halka raQmenM olarak açıklanabilecek bir süreç miydi? Kitapta muhafazakarlığın nedenlerinin dışında, bu sorulara da yanıt aranmaya çalışılmıştır.,