Kuram Eylem Birliği Olarak Sanat Schelling Felsefesinde Bir Araştırma

Barkod : 9786059241939

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2016

Sayfa Sayısı : 232

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 13,00 X 21,00 X 1,50

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 23,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 23,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 23,00 ₺

Ürün Açıklaması

Bir filozofun felsefesinin bütününü kavramanın doğru yollarından biri, onun varlık görüşünü, varlık karşısındaki genel tutumunu, yani ontolojisini ortaya koymaktır. Varlık kavrayışı, bir felsefe sisteminin üzerinde kurulduğu zeminin ya da sistemin çatısıdır.
Kuramsal Felsefe ile Eylem Felsefesinin bireşimi olarak Sanat Felsefesi, Schelling felsefesinin tepe noktasını oluşturur. Felsefe ile sanat ilişkisinde, sanatın tıkandığı yerde felsefe yol açıcı bir işlev görür ve sadece felsefe, yaratma bakımından kurumuş sanatın ilk kaynaklarını yeniden düşünceye açabilir.
Prof. Dr. Ömer Naci Soykan’ın, Schelling’in “varlık ve sanat görüşü üzerine yaptığı bu çalışma, Türkçede Schelling üzerine yapılmış nadir bir çalışma olma niteliğini halen koruyor.
Sanatın son amacı mutlak güzelliğe varmaktır. Mutlak güzellik de mutlak varlıkla bir ve aynıdır. Mutlak varlık kendisinde üç ide’yi -hakikat, iyilik, güzellik- nasıl bir bütün olarak bulundurursa, mutlak güzellik de bir görünüş olarak sanat eserinde bu üçlü birliği temsil eder. Ancak sanattaki mutlak güzelliği görmek, yani sanatı bilmek için filozof olmak gerekir; o, ne sıradan bir göz için ne de sanatçının kendisi için bilinecek olandır.
Prof. Dr. Ömer Naci Soykan

Yazarın Diğer Kitapları