Bilgi ve Betimleme Pozitivizm ve Ernst Mach Üstüne

Barkod : 9786059521123

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2017

Sayfa Sayısı : 224

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 13,50 X 21,00 X 1,50

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 23,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 23,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 23,00 ₺

Ürün Açıklaması

Ernst Mach, bilim ve felsefeden, edebiyat-sanata ve politikaya çesitli ve yaygin tartismalara odak olmus, kendisinden sonraki bilimsel-felsefi anlayislara derin etkiler birakmis bir filozof-bilim insanidir.
Albert Einstein, Mach’i görelilik kuraminin öncüsü olarak niteliyordu. Heinrich Gomperz ona “Bilimin Buddhasi” diyordu. Robert Musil onun ögretisi üstüne bir doktora tezi yazdi. Friedrich Adler için o, Marxçi tarih anlayisina uygun bir doga kavrayisi ortaya koymustu.
Yüzyil dönümünde Viyana entelektüel çevresinde merkezi bir figür olan Mach, Viyana Çevresi felsefesi için kaynak olusturmasinin yani sira, Analitik Felsefe ve bu felsefe çevresinde yer alan bilim felsefesine de önemli katkilarda bulunmustur.
Deneysel ve kuramsal fizikçi, duyu fizyologu ve psikologu, bilim kuramcisi, dogabilim tarihçisi, ders kitabi ve ögretim planlamacisi olarak Mach’in güncel bilimsel ve dünyagörüssel önemi bugün de geçerliligini korumaktadir.
Prof. Dr. Ömer Naci Soykan’in çalismasi, Ernst Mach’in bilgi kurami ile bu temelde yasam ve dünya görüsüne iliskin düsüncelerini, betimleyici ve elestirel bir tarzda ortaya koyuyor. Kitapta ayrica Türkçe okurun ilk kez burada karsilastigi, çesitli yazilarinin çevirisinden yapilan bir seçki de yer aliyor.

Yazarın Diğer Kitapları