Doğal Kaynaklar ve Enerji Ekonomisi

Barkod : 9786055010720

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2020

Sayfa Sayısı : 164

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 16,00 X 24,00 X 1,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 39,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 39,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 39,00 ₺

Ürün Açıklaması

Son yıllarda madencilik, enerji geçiş güzergâhları gibi pek çok kavram günlük hayatımızda konu edilmektedir. Yeryüzündeki doğal kaynakların üretim, tüketim ve taşımacılığı bu nedenle iktisadi bir değerlendirme gerektirmektedir.
Doğal kaynaklar, ekonomik kalkınmanın dinamiklerini belirleyen temel etkenlerin arasındadır. Bu nedenle doğal kaynakların ekonomik kullanımı, rezervlerinin belirlenmesi ve çevre koruma gibi pek çok etken bilimsel çalışmalara konu olmaktadır. Ülkeleri ve hükümetleri meşgul eden sorunlar yalnızca enflasyon, dış ticaret, bütçe açıkları, hızlı nüfus artışı, işsizlik sorunları, olmayıp kalkınmanın, gelişmenin vazgeçilmez bir kavramı olan Çevre Sorunları olduğu bilinen bir gerçektir.
Sürdürülebilir kalkınma kavramının son yıllarda iktisat literatürüne girmesi doğal kaynaklar, enerji ve çevre sorunları ile içi içe geçen bir ekonomik kalkınmanın gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmamızda doğal kaynakların ekonomik anlamda yeri, enerji kaynakları arz ve talebi ile sınai kalkınma ve kentleşme ile ortaya çıkan çevre sorunları küresel ölçekte ve Türkiye özelinde incelenmektedir.

Yazarın Diğer Kitapları