Çağdaş İktisadi Düşünceler Perspektifinden Sosyal Refah Devlet

Barkod : 9786055010584

Yazar : Serdar Yay

Baskı Sayısı : 1.Baskı

Baskı Yılı : 2020

Sayfa Sayısı : 192

Kağıt Cinsi : 2.Hamur

En-Boy-Yükseklik : 13,50 X 21,00 X 1,00

FİYAT BİLGİLERİ

Net Fiyat : 29,00 ₺

KDV Oranı : 0,00 %

Etiket Fiyatı : 29,00 ₺

KDV li Net Fiyat : 29,00 ₺

Ürün Açıklaması

Bu kitap içerisinde Türkçe literatürde "sosyal devlet" ve "refah devleti" olarak da karşımıza çıkan, İngilizce literatürde ise "welfare state" olarak nitelendirilen sosyal refah devletini inceleyen muhtelif araştırmalar yer almaktadır.
Çalışmamızda ilk olarak genel anlamda sosyal refah devleti ele alınmakta, sosyal refah devletinin amaç ve araçlarının bir incelemesi yapılmaktadır. Çalışmamızda ayrıca Avusturya İktisat Okulu, Freiburg İktisat Okulu, Chicago İktisat Okulu, Virginia Politik İktisat Okulu, Hukuk ve İktisat Yaklaşımı adı verilen düşünce akımı içerisinde şekillenen mülkiyet hakları iktisadı, kurumsal iktisat, işlem maliyetleri iktisadı, sosyal sermaye iktisadı, evrimsel iktisat, davranışsal iktisat, deneysel iktisat vb. çağdaş iktisadi düşünceler perspektifinden sosyal refah devletinin iktisadi analizi yapılmaktadır.
Çalışmamızda daha sonra sosyal refah devleti olarak ön plana çıkmış dünya ülkeleri ile birlikte Türkiye'de sosyal refah devleti uygulamalarını ele alan ve sosyal yardım alanına dahil muhtelif konularda çalışmalarımız yer almaktadır.
Son olarak, çalışmamızda son yıllarda önem kazanmaya başlayan sosyal belediyecilik konusu da teorik anlamda değerlendirilmektedir.